Ankara da Korsan Taksicilik
istanbul ve ankarada korsan taşımacılık yapan taksilere denetimler sıklaşıyor. Resmi olmayan rakamlara göre kent genelinde korsan taksicilik yapan 500 e yakın durak var. Bu durakların bazılarında 7-8 araç çalışıyorken araç sayısı bazı duraklarda 400 e kadar çıkıyor.

Herhangi bir vergi ödemeden Kolay yoldan para kazanmak isteyenler bu yasa dışı durakların yolunu tutuyor. Yasadışı taşımacılık yapanlar genellikle sabah 7 ile akşam 22 saatleri arası çalışıyor. Günlük kazancları ortalama 200 ila 300 lira arası değişiyor. Korsan bir taksicinin ortalama aylık ücreti 7000 lirayı geçebiliyor. Tüm masraflar şoföre ait olmak üzere duraklara haftalık ortalama 300 tl ödeniyor. internetten reklam yapıp broşür dağıtmaktan dahi çekinmeyen korsan taksi durakları mesafe ücretlerini ise kendileri belirliyor. En yakın mesafe 10 TL olmakla şehiriçi 200 lirayı aşan tarifeler var. Dağıtılan broşürlerde ortalam rakamlar yazıyor. şehir dışına bile yolcu götürüyorlar.

Korsan taksi durakları müşteri portföyüne oluştururken ilginç bir yöntem kullanıyor. Sistem damacana dağıtan su bayilerinkine benziyor. ilk yolculukta güven veren müşterilerin telefon numaraları ve adresleri duraktaki bilgisayarlarda tutuluyor. Herbir adrese rakamlarla kod veriliyor. bir sonraki araca binen müşterilerle şoför arasında kontağı açmadan önce ilk olarak tanışma seremonisi konuşuluyor. Araç bir trafik uygulamasında durdurulduğu takdirde şoför ve müşteriler bu seneryoya sadık kalarak birbirlerini önceden tanıdıklarını arkadaş olduklarını söyleyerek polisi ikna etmeye çalışıyorlar.

 İstanbul ve Ankara emniyeti korsan taksicilerle mücadele için yoğun bir mesai harcıyor. Sivil trafik ekipleri her gün farklı noktalarda uygulama yapıyor.
  
14 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın